kompresor do wdmuchiwania Technika bezwykopowa światłowodów

Jaki kompresor do wdmuchiwarki wybrać?

Kompresor powietrza do wdmuchiwarki jest idealnym narzędziem dla firm zajmujących się instalacją światłowodową oraz pakietami rurek.

Dzięki temu, że pozwala na łatwe i szybkie wdmuchiwanie, zmniejsza koszty oraz czas potrzebny na przeprowadzenie takiej pracy. Jednakże, aby móc wykorzystać kompresor w pełni, należy wybrać odpowiedni model dopasowany do wdmuchiwarki.

Dzięki nim możliwe jest wprowadzenie światłowodu do istniejącej sieci w sposób szybki, łatwy i bezpieczny dla innych instalacji.

Czym jest kompresor do wdmuchiwarki światłowodów?

Kompresor powietrza do wdmuchiwarki światłowodowej to urządzenie służące do wdmuchiwania kabli światłowodowych w mikrorurki, rury i pakiety rurek.

Proces ten polega na wprowadzeniu powietrza pod ciśnieniem do mikrorurek lub innych osłon, co umożliwia wprowadzenie do niej przewodu światłowodowego. Kompresor generuje wysokie i stabilne ciśnienie sprężonego powietrza, które pozwala na przepchnięcie kabla przy użyciu wdmuchiwarki przez długi dystans i skomplikowane trasy rur.

Kompresory powietrza oparty na technologii śrubowej do wdmuchiwarki światłowodowej różni się od tradycyjnych kompresorów tłokowych przede wszystkim wydajnością, ciśnieniem oraz zastosowanymi technologiami, które zapewniają bezpieczne wprowadzenie kabla do rury ochronnej bez jego uszkodzenia.

Rodzaje kompresorów do wdmuchiwania światłowodów

Kompresory śrubowe

Kompresory śrubowe są bardziej skomplikowane niż tłokowe, ale są bardziej wydajne i wytrzymałe. W tym przypadku, powietrze jest sprężane przez śrubę, która obraca się wewnątrz zestawu śrubowego. Kompresory śrubowe są zalecane do dłuższych prac, ponieważ są cichsze i generują mniej ciepła niż tłokowe.

Mają one minimalną ilość elektroniki i oferują jedno lub dwa ciśnienia robocze. Najczęściej klienci dopasowują sprężarki śrubowe pod konkretne urządzenie z odpowiednią wydajnością (wdmuchiwarkę, maszyny przeciskowe, piaskarki).

Kompresory śrubowe o zmiennej geometrii

Kompresory o zmiennej geometrii to najbardziej zaawansowane i najdroższe kompresory. W tym przypadku, geometria kompresora jest dostosowywana do wymagania maszyny przez elektroniczny układ sterowania.

Zmiana ciśnienia roboczego w sprężarkach śrubowych o zmiennej geometrii ma duże znaczenie jeśli używamy różnych wdmuchiwarek oraz innych maszyn pneumatycznych.

Najczęstszym klientem dla tego typu rozwiązań są wielkie firmy, które mają dużą ilość narzędzi i urządzeń mające zapotrzebowanie na różną wydajność oraz ciśnienie robocze – dla firm, które używają jednej wdmuchiwarki, zakup takiego kompresora spalinowego nie będzie “opłacalny”.

Zalety stosowania kompresorów do wdmuchiwarki światłowodów

Korzystanie z kompresora powietrza z wdmuchiwarką światłowodową i rurek ma wiele zalet. Po pierwsze, kompresor powietrza pozwala na szybsze i bardziej efektywne wdmuchiwanie materiałów, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze, aniżeli przeciąganie i co najważniejsze. odległości jakie sięgają przy wdmuchiwaniu światłowodów borykają się pomiędzy 1000m, a 2500m w zależności od wykorzystanej wdmuchiwarki wraz z kompresorem.

Po drugie, kompresor powietrza do wdmuchiwania światłowodów i rurek jest bardzo wydajny i nie wymaga dużych nakładów pracy ze strony operatora. Bardzo często wdmuchiwarki są zautomatyzowanymi urządzeniami potrafiące dokładnie określić parametry swojej pracy oraz stabilność i wydajność wdmuchiwanego powietrza.

Kompresor z chłodnicą sprężonego powietrza

Kompresor powietrza pracuje poprzez zwiększanie ciśnienia powietrza, co jednocześnie powoduje wzrost temperatury powietrza na wyjściu z kompresora. Wyższa temperatura powietrza może powodować wiele problemów, takich jak, np.:

Skrócenie żywotności światłowodów, ponieważ wyższa temperatura może prowadzić do stopienia się osłon oraz samego światłowodu, jeśli temperatura sprężonego powietrza będzie za wysoka.

Chłodnica sprężonego powietrza (aftercooler) jest zatem niezbędna do obniżenia temperatury sprężonego powietrza, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo całego projektu.

Jedynym kompresorem na rynku z w pełni zintegrowaną chłodnicą, który schładza powietrze do temperatury otoczenia +0°C/+2°C jest VRK FIBRA PLUS włoskiego producenta Rotair, kiedy konkurencyjne rozwiązania sięgają temperatur powyżej +20°C od temperatury otoczenia i wymagają zastosowania dodatkowych chłodnic zewnętrznych, które do najtańszych nie należą.

Tabela dopasowanych kompresorów do wdmuchiwania światłowodów

Typ i średnica Przepływ powietrza /minCiśnienie maks.
(zależne od typu wdmuchiwarki)
Sugerowany kompresor powietrza
do mikrorurki 8 mm 0,8 m315 barVRK 20VRK FIBRAVRK FIBRA PLUS
do rurek 8-12 mm 1 m315 barVRK 20VRK FIBRAVRK FIBRA PLUS
do rur 12-15 mm 1,5 – 2,5 m37 bar lub 14 barMDVN 26 Eco5MDVN 26 Eco 5
do rur 15-20 mm 3,5 – 5 m37 bar lub 10 barMDVN 53 Eco 5
do rury osłonowej 32-50 mm 7 – 11 m37 bar lub 10 barMDVN 83 Eco5 lub MDVS 125 Eco5
Tabela z wyborem odpowiedniej sprężarki do wdmuchiwarki

Podsumowanie

Kompresory powietrza do wdmuchiwania światłowodów i rurek są niezbędnym narzędziem w branży telekomunikacyjnej. Pozwalają one na szybkie i skuteczne wdmuchiwanie kabli i rurek do ziemi, a także na przemieszczanie ich wewnątrz sieci.

W celu zapewnienia optymalnej wydajności i trwałości, kompresory te powinny być wyposażone w odpowiednie chłodnice sprężone powietrza, które chronią światłowody przed przegrzaniem.

Wybór odpowiedniego kompresora powietrza do wdmuchiwania światłowodów i rurek zależy od indywidualnych potrzeb i warunków pracy, takich jak typ terenu, długość kabla i średnica rur. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kompresorów powietrza, proces wdmuchiwania kabli i rurek staje się prostszy, szybszy i bardziej efektywny, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów.


Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzonym i opłacalnym rozwiązaniem do wdmuchiwarek światłowodowych, nasze sprężarki spełniają te wymagania.

Oferta sprężarek spalinowych do wdmuchiwania światłowodów

Podoba Ci się nasz wpis?

Dodaj opinię google

Wystaw nam opinię w Google!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Shopping Cart
Scroll to Top