czyszczenie suchym lodem, kompresor spalinowy do czyszczenia suchym lodem, kompresor do czyszczenia suchym lodem, sprężarka do czyszczenia suchym lodem, kompresor śrubowy do piaskowania, kompresor do suchego lodu, Luftkompressor zum Trockeneisstrahlen

Jaki kompresor do czyszczenia suchym lodem?

Jaki kompresor do czyszczenia suchym lodem?

Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest odpowiednie źródło sprężonego powietrza, które dostarcza energię potrzebną do generowania strumienia suchego lodu. W przypadku prac wykonywanych w terenie, gdzie dostęp do lokalnego źródła sprężonego powietrza może być ograniczony lub niemożliwy, idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie przewoźnych kompresorów spalinowych, takich jak te oferowane przez firmę Rotair.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kompresora spalinowego?

  1. Odpowiednie ciśnienie i przepływ powietrza: Kompresor powinien dostarczać wystarczające ciśnienie powietrza, które jest niezbędne do skutecznego czyszczenia suchym lodem. Również odpowiedni przepływ powietrza jest istotny, aby zapewnić płynne działanie czyszczonych powierzchni.
  2. Czyste i suche sprężone powietrze: Kompresor powinien dostarczać sprężone powietrze wolne od oleju, wilgoci i zanieczyszczeń. Filtry powietrza oraz system separacji oleju i kondensatu są istotne w utrzymaniu czystości powietrza.
  3. Temperatura sprężonego powietrza: Sprężarka powinna dostarczać sprężone powietrze odpowiednie w temperaturach bazujących od otoczenia.
    W zależności od temperatury pracy sprężarki śrubowej, kompresor powinien być wyposażony w chłodnicę sprężonego powietrza i/lub podgrzewacz jeśli temperatura otoczenia spada poniżej 0°C.
  4. Mobilność: Kompresor powinien być przenośny i łatwy do transportu. To pozwala na wykonywanie prac czyszczenia w różnych miejscach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów.
  5. Bezpieczeństwo: Kompresor powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia i funkcje bezpieczeństwa, takie jak systemy odprowadzania nadmiaru ciepła, ochrona przed przeciążeniem czy funkcje awaryjnego zatrzymywania co jest szczególnie ważne w zamkniętych pomieszczeniach.

Spełnienie tych wymagań jest istotne dla skutecznego i bezpiecznego czyszczenia suchym lodem. Wybierając kompresor do tej metody czyszczenia, warto zwrócić uwagę na te czynniki i znaleźć urządzenie, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i warunkom pracy.

Ciśnienie i wydajność kompresora spalinowego

Ważne jest, aby dobrać kompresor spalinowy o odpowiednim ciśnieniu i wydajności do konkretnej aplikacji, biorąc pod uwagę wymagania czyszczenia suchym lodem. Przykładowe rozwiązania maszyn do czyszczenia suchym lodem firmy Cold Jet® wymagają od 5.5 bar do 10 bar przy wydajności od 1 m3 do 4.8 m3

Ciśnienie kompresora

Kompresor powinien osiągać wystarczająco wysokie ciśnienie, aby sprężone powietrze mogło skutecznie usuwać zabrudzenia przy użyciu strumienia suchego lodu. W przypadku czyszczenia suchym lodem, ciśnienie typowo wynosi od 6 do 10 barów (87-145psi), w zależności od aplikacji i rodzaju zabrudzenia.

Wydajność kompresora

Ilość sprężonego powietrza generowanego na jednostkę czasu, również jest istotna. W przypadku czyszczenia suchym lodem, wydajność kompresora powinna być odpowiednio wysoka, aby dostarczyć wystarczającą ilość sprężonego powietrza do zasilenia urządzenia czyszczącego.

Wydajność kompresora mierzona jest w litrach na minutę (l/min) lub metrach sześciennych na minutę (m³/min). Konkretna wydajność zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i skomplikowanie zastosowania, ilość i rodzaj zabrudzeń, oraz efektywność urządzenia czyszczącego.

Do czyszczenia suchym lodem wymagane sprężone powietrze oscyluje od 1 m3 do 5 m3 w zależności od używanej maszyny czyszczącej oraz dobranej dyszy.

Jakość sprężonego powietrza

Czyszczenie suchym lodem wymaga odpowiedniej jakości sprężonego powietrza wg. normy ISO 8573-1:2010, które ma wpływ na skuteczność i efektywność tego procesu. Istnieje kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić jakość sprężonego powietrza potrzebną do czyszczenia suchym lodem.

Filtry i separator oleju w sprężarce śrubowej

Pierwszym czynnikiem jest czystość sprężonego powietrza. Sprężarka śrubowa zasysają otaczające powietrze, a jakość sprężonego powietrza zależy od jakości zastosowanych filtrów. Dlatego ważne jest, aby kompresor był wyposażony w odpowiednie filtry, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, takie jak resztki oleju. W przypadku kompresorów spalinowych Rotair, dopuszczalna zawartość oleju w sprężonym powietrzu wynosi zwykle 1-2 PPM.

Więcej o jakości sprężonego powietrza do czyszczenia suchym lodem można znaleźć na naszym blogu.

Woda w sprężonym powietrzu

Kolejnym czynnikiem jest wilgotność sprężonego powietrza. Kompresory spalinowe zasysają powietrze z określoną ilością pary wodnej, a w procesie sprężania powietrze nasyca się wilgocią. W niektórych aplikacjach wilgoć może stanowić zagrożenie dla skuteczności czyszczenia.

Cyklonowe separatory sprężonego powietrza

Dlatego istotne jest, aby kompresor był wyposażony w odpowiednie chłodnice końcowe z separatorem cyklonowym oraz automatyczny spust kondensatu. Te elementy umożliwiają skuteczne usuwanie nadmiaru wilgoci z sprężonego powietrza, zapewniając optymalne warunki do czyszczenia suchym lodem.

Temperatura sprężonego powietrza

Ostatnim czynnikiem jest temperatura sprężonego powietrza. Wysoka temperatura po sprężeniu przyczynia się do większej zawartości wilgoci.

Chłodnica końcowa z separatorem cyklonowym, automatyczny spust kondensatu i podgrzewacz powietrza są istotnymi elementami w procesie czyszczenia suchym lodem.

Chłodnica sprężonego powietrza z separatorem wody

Chłodnica ochładza sprężone powietrze, separator cyklonowy usuwa nadmiar wilgoci, a automatyczny spust kondensatu usuwa wykroploną wilgoć.

Chłodnica końcowa z separatorem jest wręcz wymagana przy pracy w temperaturach od 20°C do 40°C. Jest to szczególnie ważne jeśli kompresor umieszczony jest w pomieszczeniu.

kompresor sprężarka spalinowa spalinowy śrubowy do światłowodów air screw compressor for fiber optics luftkompressor druckluftkompressor mobile przewoźna

Podgrzewacz sprężonego powietrza

Podgrzewacz powietrza podnosi temperaturę sprężonego powietrza jeśli sprężarka pracuje w temperaturze poniżej 0°C, zapobiegając dodatkowemu wykropleniu wody. Dzięki temu, resztkowa wilgoć w sprężonym powietrzu jest eliminowana, co minimalizuje ryzyko zamarzania maszyny czyszczącej suchym lodem.

Dlaczego warto wybrać spersonalizowane kompresory Rotair do czyszczenia suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem przy użyciu kompresorów spalinowych Rotair to skuteczna i opłacalna metoda zasilania maszyny czyszczącej. Dzięki wysokiej jakości sprężonego powietrza, zapewnionej przez odpowiednie wyposażenie kompresora, można osiągnąć doskonałe wyniki czyszczenia.

Filtry i separatory skutecznie usuwają zanieczyszczenia i cząstki stałe, zapewniając jakość sprężonego powietrza I lub II klasy na poziomie 1-2 PPM.


Jesteś zainteresowany sprawdzonym i opłacalnym rozwiązaniem do czyszczenia suchym lodem?
Sprawdź nasze kompresory, które spełniają wszystkie powyższe wymagania!

Oferta kompresorów do czyszczenia suchym lodem

Podoba Ci się nasz wpis?

Dodaj opinię google

Wystaw nam opinię w Google!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Shopping Cart
Scroll to Top