Verwendung von Drallfänger, mit Stahlseilen

Czy używać krętlika do wciągania? Lina stalowa do wciągarki

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, takich jak wielkość i specyfikacje liny stalowej, wciągarki do kabli oraz zastosowanie.

Krętlik (czyli odprężacz skrętu) to rodzaj urządzenia stosowanego do obracania lub układania liny lub w innym zastosowaniu. Jest to użyteczne, gdy lina wymaga odpowiedniego prowadzenia i unikania skręcania podczas ciągnięcia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Wciągarki do kabli, zwane także wciągarkami linowymi, są urządzeniami używanymi do ciągnięcia, unoszenia lub przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwłaszcza w pracy na budowie, przemyśle czy gospodarce leśnej.

Wciągarki kablowe mają różne pojemności i moc, a wybór odpowiedniego modelu zależy od wagi i charakterystyki obiektu, który ma być przesuwany lub uniesiony.

łączniki stałe i obrotowe

Czy trzeba używać krętlika podczas ciągnięcia liny stalowej?

Używanie krętlika we wciągarkach do kabli, zależy od kilku czynników:

  1. Rodzaj liny stalowej: Niektóre liny stalowe są produkowane w taki sposób, aby zmniejszyć rotację nazywane nieodkrętnymi. Takie liny nie tylko nie potrzebują krętlika, ale są przez niego osłabiane. Inne liny mogą bardziej się skręcać podczas ciągnięcia. Użycie krętlika może zmniejszyć skręcenie liny i ułatwić pracę.
  2. Zastosowanie: W niektórych zastosowaniach, gdzie lina musi być odpowiednio prowadzona, aby uniknąć skręcania lub splątania, krętlik może być bardzo pomocny, głównie do unikania skręcania lin w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów lub podczas pracy z linami, gdzie rotacja może być problemem.
  3. Wielkość i rodzaj wciągarki: W niektórych wciągarkach do kabli, zwłaszcza tych o większej pojemności, wbudowane są mechanizmy, które minimalizują skręcanie liny. W takim przypadku dodatkowe zastosowanie krętlika może nie być konieczne. Użycie krętlika do ciągnięcia liny stalowej za pomocą wciągarki może prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji, a nawet doprowadzić do uszkodzenia wciągarki lub liny i kabla.
  4. Poradnik producenta: Zawsze warto zapoznać się z instrukcjami obsługi i zaleceniami producenta zarówno wciągarki, jak i samej liny stalowej, aby dowiedzieć się, czy zalecają lub odradzają użycie krętlika.

Wniosek: Jeśli masz do czynienia z linią stalową, która ma skłonność do skręcania się podczas ciągnięcia, a producent wciągarki i liny zaleca użycie krętlika, to warto zastosować to rozwiązanie. W przeciwnym razie, jeśli nie ma takiej potrzeby lub krętlik nie jest zalecany przez producenta, może nie być konieczne jego stosowanie. Pamiętaj również, że bezpieczne korzystanie z wciągarki i liny jest kluczowe, więc zawsze przestrzegaj zaleceń producenta i odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się bardziej szczegółowo czy używać krętlika do wciągarki prosimy o zapoznanie się z poniższym artykułem.

Niniejszy artykuł, opublikowany w kwietniu 2020 roku, poświęca się analizie zastosowania aktywnych, liniowych krętlików anty-tarcia z różnymi typami i klasami linek stalowych. Badanie podkreśla, że wykorzystanie takich krętlików w większości linek stalowych może mieć negatywny wpływ na ich żywotność i prowadzić do nieprzewidywalnych warunków podczas pracy.

Niniejszy raport ma na celu dostarczenie wartościowych informacji na temat konsekwencji stosowania aktywnych, liniowych krętlików z linami stalowymi, które nie zostały specjalnie zaprojektowane w tym celu.

Kliknij w przycisk poniżej, aby dowiedzieć się więcej!

Wpływ na wydajność lin stalowych

Redukcja Wytrzymałości na Zrywanie: Wykorzystanie aktywnego, liniowego krętlika w standardowych liniach stalowych (niewrażliwych na rotację) może znacznie obniżyć ich wytrzymałość na zrywanie.

Testy wykazały, że takie liny stalowe, pod obciążeniem i zezwolone na obrót za pomocą krętlika, ulegają awarii między 40% a 60% swojej minimalnej wytrzymałości na zrywanie (MBF = minimalne siły zrywające).

Negatywny wpływ na wydajność i żywotność: Zastosowanie aktywnego, liniowego krętlika może negatywnie wpłynąć na wydajność linek stalowych i skrócić ich żywotność. Operacyjne obciążanie i rozładowywanie liny stalowej powoduje przesunięcia równowagi obciążenia między wewnętrznymi a zewnętrznymi pasmami, co prowadzi do przyspieszonego zużycia wewnętrznego i zmęczenia.

Deformacje i zmęczenie: Pod obciążeniem delikatnie ułożone pasma standardowych linek stalowych mają tendencję do prostowania się i wydzielania momentu obrotowego. Może to prowadzić do różnych deformacji i uszkodzeń liny stalowej, przyczyniając się do zmęczenia materiału.

Liny stalowe odporne na rotację

Liny stalowe odporne na rotację są zaprojektowane w sposób zapobiegający występowaniu problemów obserwowanych w standardowych linach stalowych. Pasma zewnętrzne w liniach stalowych odpornych na rotację są układane w przeciwnym kierunku do pasm wewnętrznych, zmniejszając moment obrotowy działający na linę stalową. Norma ASTM A 1023 klasyfikuje liny stalowe odporne na rotację na trzy kategorie w zależności od ich oporu wobec rotacji:

Kategoria 1.
Brak lub niewielka tendencja do rotacji

Kategoria 2.
Znaczny opór wobec rotacji

lina ze stali polerowanej, nieodkrętna , ze stali ocynkowanej , do ciagnięcia kabli energetycznych, do ciągnięcia rurociagów , Poliertes Stahlseil, nicht drehbares, verzinktes Stahlseil, zum Einziehen von Stromkabeln, zum Einziehen von Rohrleitungen

Kategoria 3.
Mały opór wobec rotacji

Kategoria 1: Brak lub niewielka tendencja do rotacji – Model liny C02..AT
Kategoria 2: Znaczny opór wobec rotacji – Model liny C02..LR
Kategoria 3: Mały opór wobec rotacji – Model liny C02..AC

Rekomendacje

Zastosowanie Aktywnych, Liniowych Krętlików Anty-skrętnych: W artykule zdecydowanie odradza się stosowanie aktywnych, liniowych krętlików z jakimkolwiek typem i klasą liny stalowej, która nie została zaprojektowana w celu wykazania takich samych cech rotacyjnych jak lina stalowa z kategorii 1 odporna na rotację. Ich używanie może prowadzić do degradacji wewnętrznej, przeciążenia rdzenia i potencjalnych awarii liny stalowej.

Właściwe użycie krętlika: Zaleca się sprawdzenie certyfikatu producenta lin stalowych w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dopuszczalnego użycia krętlika. W razie potrzeby, można również skontaktować się z przedstawicielami technicznymi w celu uzyskania porad dotyczących prawidłowego stosowania krętlików z linami stalowymi.

Rekomendowana lina stalowa: Jeśli planuje się użyć aktywnego, liniowego krętlika anty-tarcia, zaleca się zestawienie go z linią stalową z Kategorii 1. odporną na rotację. Zastosowanie odpowiedniej liny stalowej odpornej na rotację może nawet korzystnie wpłynąć na wydajność liny stalowej w trakcie eksploatacji.

Podsumowanie

Badanie podkreśla znaczenie rozważnego stosowania aktywnych, liniowych odprężaczy skrętu z linami stalowymi. Ostrzega przed ich stosowaniem w standardowych liniach stalowych, które może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości na zrywanie, negatywnego wpływu na wydajność i przyspieszonego zmęczenia materiału. Zamiast tego, rekomenduje zastosowanie odpowiednich lin stalowych odpornych na rotację lub skonsultowanie się z ekspertami technicznymi, aby zapewnić bezpieczne i efektywne zastosowanie lin stalowych.


Podoba Ci się nasz wpis?

Dodaj opinię google

Wystaw nam opinię w Google!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Shopping Cart
Scroll to Top