wciągarka kablowa, wciąganie kabli, prowadzenie kabli, maszyna do wciągania kabli, linie kablowe, infrastruktura elektroenergetyczna, instalacja kabli, Freileitungswinde hydraulic puller winde-bremse

Jaką wybrać wciągarkę? Jak dopasować moc wciągarki i hamownika?

Jaką wybrać wciągarkę, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy? Jakie są rodzaje wciągarek?
W poniższym artykule pokażemy Tobie sposób jak obliczyć siłę potrzebną do wciągnięcia, przeciągnięcia i hamowania kabli, przewodów i różnych typów lin.

Nie wiesz jaki typ wciągarki będzie odpowiedni do Twojej branży?
Więcej o rodzajach wciągarek znajdziesz na naszym blogu!

Jak wybrać wciągarkę? Jak dobrać moc wciągarek i hamowników hydraulicznych?

Wciągarki kablowe – ziemne linie kablowe

Aby dobrać odpowiednią moc wciągarki kablowej niezbędna jest wiedza jakiego rodzaju i średnicy kable będą wciągane. Ciężar kabla jest nieistotny, ponieważ kabel nie jest podnoszony, a jedynie ciągnięty w wykopie otwartym na rolkach kablowych lub rurze przepustowej .  W obu tych przypadkach należy zminimalizować tarcie, aby kabel ciągnięty był możliwie jak najdelikatniej.

Obecnie produkowane kable, są bardzo delikatne ze względu na swoja budowę. Wykonane są z kruchych stopów metali, wypełnień z tworzywa oraz cienkich żył powrotnych, które po nadmiernym przeciągnięciu ulegają szybkiemu uszkodzeniu, dlatego maksymalna siła ciągnięcia kabla określana jest przez producentów i to jest jedynym wyznacznikiem maksymalnej siły ciągnięcia kabli i doboru siły wciągarki kablowej.

Aby ciągnąc długie odcinki kabla, jedynym sposobem jest odpowiednie układanie w wykopie rolek kablowych prostych i odpowiednie profilowanie rolek kątowych na zakrętach.

Każde złe wyprofilowanie będzie powodowało zwiększenie oporu tarcia, co jest jednoznacznym ze zwiększeniem siły ciągnięcia. Jeśli ciągniemy kabel w rurach jedyną metodo jest dokładne oczyszczenie rurociągu i używanie płynów poślizgowych co minimalizuje tarcie nawet o 80%.

W przypadku dłuższych odcinków z wieloma zakrętami, na którym nie ma możliwości ustawienia rolek w sposób redukujący tarcie do poziomu bezpiecznego ciągnięcia kabla ustawia się urządzenia wspomagające wzdłuż linii zwane pieskiem kablowym.

Zestaw wciągarki i hamownika do linii napowietrznej – metoda działania

Najszybszą metodą obliczenia minimalnej siły niezbędnej do wciągania przewodów napowietrznych jest prezentowana poniżej. W pierwszej kolejności obliczamy siłę hamowania przewodów na podstawie przekroju przewodów. Waga przewodu nie jest brana pod uwagę.

– FT – siła hamownika  (daN) = (Przekrój przewodu w mm2 ) X 4 X Ilość przewodów na fazę.

Na przykład – Przewód AFL  6-240; Średnica = 21,7 mm; Przekrój = 240 mm2

Dla linii z jednym przewodem na fazę

Obliczanie minimalnej mocy – Hamownika = (240 x 4) X 1 = 960 daN tj. ok. 1 Tona

Dla linii z trzema przewodami na fazę

Obliczanie minimalnej mocy – Hamownika = (240 x 4) X 3 = 2880  daN tj. ok. 3 Tony

Aby obliczyć minimalną siłę wciągarki należy dodać minimum 30% siły hamownika wg wzoru poniżej:

FP – siła wciągarki  (daN) = FT + 30%.

Dla linii z jednym przewodem na fazę

Wciągarka =  960 daN + 30% = 1248 daN

Dla linii z trzema przewodami na fazę

Wciągarka =  2880 daN + 30% = 3744 daN

Istnieje możliwość określenia siły wciągania przewodów, bez wchodzenia w dokładne obliczenia, biorąc pod uwagę specyficzne obciążenie przewodów 4 kg / mm2.

Jest to oczywiści minimalna siła urządzeń niezbędna do pokonania oporów, przy wciąganiu przewodów na liniach napowietrznych średniego i wysokiego napięcia.

Jednak, aby w pełni wykorzystać urządzenia z odpowiednią prędkością sugerujemy zakup maszyn o sile 2 krotnie wyższej. Pozwoli to na ciągnięcie przewodów  do 5km na godzinę.


Nie wiesz którą wciągarkę lub hamownik wybrać do swojego projektu?
Sprawdź pełną ofertę maszyn do linii kablowych i napowietrznych!

Oferta hydraulicznych wciągarek i hamowników

Dodaj opinię google

Podoba Ci się nasz wpis?

Wystaw nam opinię w Google!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top