rura

Jakiego kreta wybrać? Jak wykonać przecisk kretem?

Jakiego kreta wybrać?

Wybór odpowiedniej maszyny przeciskowej zależy od średnicy planowanego przecisku oraz rodzaju i średnicy rur, które zostaną zainstalowane. Liczba w nazwie maszyny odpowiada jej średnicy, na przykład MAX K130S ma średnicę 130 mm. Tę średnicę otworu można osiągnąć za pomocą samej maszyny, bez konieczności korzystania z dodatkowych akcesoriów.

Dla każdej maszyny istnieją dedykowane grupy akcesoriów, które rozszerzają jej możliwości. W zakładkach na stronie dotyczącej MASZYNY PRZECISKOWE można sprawdzić, jakie instalacje można wykonać oraz jakie akcesoria można dostosować do danej maszyny. Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zawartymi w sekcjach “DO CZEGO SŁUŻY KRET” oraz “JAK WYKONAĆ PRZECISK”.

Maszynę przeciskową można wyposażyć między innymi w poszerzacz, nazywany również kalibratorem. Pozwala to na wykonanie przecisków o znacznie większych średnicach niż sama maszyna. Tabela poniżej ilustruje, jakie średnice przecisków można uzyskać przy użyciu różnych kretów. Należy jednak pamiętać, że ostateczna średnica przecisku po przejściu przez kreta może nieznacznie się zmniejszyć z powodu rozprężenia gleby, która jest zagęszczona w wyniku przejścia przez kreta, oraz może zależeć od rodzaju gleby i jej stopnia zagęszczenia.

Jak dobrać odpowiednią maszynę przeciskową?

Przy wyborze najodpowiedniejszej maszyny, musimy ocenić, jakie średnice będziemy wykonywali najczęściej. Jeśli dla przykładu, najczęściej będą wykonywane przepusty o średnicy 130 mm, a sporadycznie (naszym zdaniem nie więcej niż 10% wykonywanych robót) większe średnice, najbardziej uzasadnionym ekonomicznie będzie wybór Terma MAX K130S wraz z odpowiednim poszerzaczem.

Musimy pamiętać, że wykonianie poszerzonego otworu, wiąże się z koniecznością podwójnie wykonanej pracy. To znaczy że najpierw należy wykonać przecisk przy pomocy samego kreta, a potem tym samym torem puścić maszynę uzbrojoną w poszerzacz. To wydłuża nam czas wykonania pracy, ale redukuje koszty, jakie musielibyśmy ponieść, decydując się na zakup większego kreta.

Do każdej maszyny należy dobrać sprężarkę z odpowiednimi przepływem powietrza i ciśnieniem roboczym 7 bar. Im większa maszyna przeciskowa, tym jest większe zapotrzebowanie na powietrze. Jeśli będzie zbyt mała ilość dostarczonego powietrza, to nie wykorzystamy w pełni mocy kreta lub nie będzie wręcz możliwości pracy.

Do każdej maszyny dedykowane są również akcesoria, zwiększające jej funkcjonalność. Maszynę przeciskową można wyposażyć między innymi w poszerzacz, inaczej zwany kalibratorem. Pozwala on na wykonanie przecisku o średnicy znacznie większej, niż średnica samej maszyny.

Jak wykonać przecisk kretem?

Musimy pamiętać, że wykonanie poszerzonego otworu, wiąże się z koniecznością dwukrotnego przejścia kretem. To znaczy że najpierw należy wykonać przecisk przy pomocy samego kreta, a potem tym samym torem puścić maszynę uzbrojoną w poszerzacz. To wydłuża nam czas wykonania pracy, ale redukuje koszty, jakie musielibyśmy ponieść, decydując się na dodatkowy zakup większego kreta.

Jak działa maszyna przeciskowa GIF

Maszynę przeciskową należy dobrać ściśle do wykonywanej pracy. Głównym parametrem jest średnica wykonywanego przecisku lub rodzaju średnic rur, które instalujemy. W tym celu należy zastanowić się jakie maksymalne średnice rur będziemy montować, aby nie zakupić ani zbyt małej maszyny, ponieważ będzie problem z wykonaniem większych przecisków , ani zbyt dużej, bo jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

Do wciągania takich średnic służy Końcówka do ręcznego wciągania rur. Krety są urządzeniami przeciskowymi uniwersalnymi. To oznacza, że można przy ich pomocy instalować rury z PE/PVC oraz wbijać rury stalowe.

Pamiętajmy jednak, że w realizacji jakichkolwiek prac metodą przecisku, najważniejsza jest celność samej maszyny (w przypadku wciągania PE/PVC lub samodzielnego przecisku) oraz właściwe przygotowanie związane z celowaniem i nadaniem kierunku maszynie lub/i wbijanej rurze stalowej.

Dopasowanie odpowiedniej maszyny przeciskowej

Maszynę przeciskową można wyposażyć między innymi w poszerzacz, inaczej zwany kalibratorem. Pozwala on na wykonanie przecisku o średnicy znacznie większej, niż średnica samej maszyny.

Jeśli natomiast w przyszłości, pojawi się coraz więcej prac związanych z wykonywaniem większych średnic przecisku, zakup większej maszyny staje się ekonomicznie uzasadniony. Większa maszyna pozwoli na szybsze wykonanie (w jednej operacji) przecisku o większej średnicy, których będziemy mieli coraz więcej. Natomiast mniejsza, zakupiona wcześniej K130S, będzie wykorzystywana tylko do mniejszych przecisków.

Oznaczenie maszyny Terma jest jednocześnie jej średnicą, czyli maszyna Terma MAX K130S ma średnicę 130 mm. I taką średnicę otworu można wykonać tą maszyną, bez korzystania z dodatkowych akcesoriów.

Poniższa tabela ilustruje, jakie średnice przecisku można uzyskać przy pomocy poszczególnych kretów. Należy przyjąć i pamiętać, że ostateczna średnica przecisku, po przejściu kreta, nieco się zmniejszy na skutek rozprężenia się gleby, zagęszczonej w wyniku przejścia kreta i zależna jest od rodzaju gleby i stopnia jej zagęszczenia.

Podobnie wygląda to przy wyborze maszyny do bezpośredniego wciągania rur PE/PVC. W poniższej tabeli przestawiono typowe średnice rur PE/PVC oraz maszyny dedykowane dla danej średnicy.

Tabelka pomocnicza w wyborze odpowiedniej maszyny przeciskowej do wciągania lub wbijania rur

Kolorem CZERWONYM oznaczono średnice rur, które można instalować korzystając jedynie z odpowiedniej tulei do wciągania rur, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki.

Kolorem SZARYM oznaczono średnice rur, do których wciągnięcia będziemy potrzebowali nie tylko samej tulei do wciągania lub specjalnej wkrętki holującej, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki, ale także odpowiedniego kalibratora. Rury PE/PVC o średnicach od 25 do 40 mm można wciągać ręcznie, uprzednio wykonawszy przecisk.

Krety są urządzeniami przeciskowymi uniwersalnymi. To oznacza, że można przy ich pomocy instalować rury z PE/PVC oraz wbijać rury stalowe. W poniższej tabeli przedstawiono możliwości poszczególnych maszyn w zakresie wbijania rur stalowych.

Jak widać, im większa maszyna, tym większe możliwości. Należy jednak pamiętać, że większe maszyny oznaczają większe trudności z manewrowaniem cięższą maszyną podczas prac. Aby ułatwić sobie realizację przecisku, należy stosować maszynę o rozmiarze dostosowanym do wielkości danej instalacji. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gruntu oraz długość wbijanej rury.

W jednym przypadku K130S doskonale sobie poradzi z wbiciem rury o średnicy 323 mm i długości 20 metrów. A w innym miejscu, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi warunkami gruntowymi, dopiero maszyna większej średnicy, pozwoli na sprawną realizację podobnego zadania. Mniejsza maszyna też upora się z tą instalacją, ale proces wbijania będzie trwał zdecydowanie dłużej.


Sprawdź jak dobrać odpowiedni kompresor spalinowy do kreta w artykule poniżej.

Dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup kompletu maszyny przeciskowej wraz z kompresorem oferujemy rabat na całość w wysokości 7%.

Podoba Ci się nasz wpis?

Dodaj opinię google

Wystaw nam opinię w Google!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top