mycie-paneli-fotowoltaicznych

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne, czy jest to konieczne?

W sieci można spotkać dziesiątki zapytań dotyczących praktyk tego jak myć panele fotowoltaiczne,  niestety niewiele z nich odpowiada na ważne pytania.

Większość artykułów, które można znaleźć w sieci na temat poprawy kondycji instalacji fotowoltaicznej i jej konserwacji nie mają pokrycia z rzeczywistością.

Od początku firmy fotowoltaiczne wmawiały klientom, że “nie potrzebują mycia“, “po co jak pada deszcz?“, “do nich nic nie przywiera“…

W tym artykule postaramy się sprawdzić powyższe argumenty oraz zapoznamy się z faktami.

Porównamy również produkty konkurencyjne, które można bez problemu kupić w sklepach internetowych. Ich właściwości oraz sposoby użycia.

Fakty i mity – Czyszczenie fotowoltaiki

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Najczęstszym pytaniem dotyczące eksploatacji panel PV jest: czy należy myć panele fotowoltaiczne?

Osady, które pojawiają się przez smog, kurz unoszący się z dróg, pylenie roślin oraz inne osady mogą pogorszyć ilość wytwarzanego prądu w domowej instalacji o około 15%!

Dochodzą do tego liście, ptasie odchody oraz inne organiczne zabrudzenia potrafią zmniejszyć produkcje o kolejne 10-20% w zależności o wielkości zabrudzenia. Według businessinsider.com.pl nawet do 42%!

Sam deszcz nie zmyje zabrudzeń, a może zacząć działać jak katalizator zabrudzeń. Po dłuższym zaniedbaniu instalacji może pojawić się mech oraz różnego typu porosty, które utrudnią panelom pracę, a nawet je uszkodzą.

W czasach gdzie ceny energii za kW od początku roku 2022 zostały powiększone o 37%, a koszt dystrybucji o 8%

Sprawia to, że przeciętny użytkownik, może tracić dziesiątki złoty jak nie parę set złoty miesięcznie, nie mówiąc o ryzyku uszkodzenia instalacji poprzez zalegającą tam wodę.

Dodatkowo osoby, które posiadają dopasowaną rozmiarowo “domową elektrownię” przy najbliższych zmianach z dniem 1 kwietnia 2022 zasad dot. magazynowania energii elektrycznej mogą zacząć dopłacać do domowej elektrowni słonecznej.

Zatem odpowiadając na pytanie czy należy myć panele fotowoltaiczne – Tak, trzeba myć panele jeśli chcemy zachować fabryczną wydajność oraz zmniejszyć ryzyko pogorszeniu się produkcji energii elektrycznej.

Co ile trzeba czyścić panele fotowoltaiczne?

Według zaleceń firm specjalistycznych myjących panele, powinno się myć instalacje minimum 2-3 razy w roku.s

Zyskasz w ten sposób większą wydajność swojej instalacji, w porównaniu z zabrudzonymi panelami.

Dobra konserwacja paneli potrafi znacząco wydłużyć interwały mycia solarów oraz ich okres eksploatacji.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych cena:

Spora część osób zwraca się w takich wypadkach do specjalistycznych firm zajmujących się takimi usługami. Czyszczenie instalacji produkującej 4 kW energii kosztuje od 150 do 300 zł.

Większość ludzi decyduje się wtedy na samodzielne mycie paneli nabywając specjalistyczne płyny do mycia fotowoltaiki.

Mycie paneli fotowoltaicznych wiąże się z niebezpieczeństwem, sugerujemy naszym klientom detalicznym korzystanie z usług zawodowców.

Mycie paneli fotowoltaicznych – jak to robić?

Mycie paneli fotowoltaicznych, bez znaczenia gdzie się znajdują powinny zostać odłączone przed przystąpieniem do mycia.

Upewnij się, czy panele są chłodne! – mycie nagrzanych może być szkodliwe jeśli używa się detergentów, których związki chemiczne pod wpływem ciepła się ulatniają.

Dodatkowo nagrzane panele mogą pękać, ulec zniszczeniu pod wpływem różnicy temperatur! Taki panel fotowoltaiczny nadaje się tylko do wymiany.

Jeśli posiadasz instalację na dachu, zachowaj szczególne środki ostrożności!

Najlepszym wyjściem jest używanie długiej lancy z doprowadzeniem płynów oraz delikatną szczotką z włosiem nylonowym lub innymi, które nie rysują powierzchni paneli oraz gąbki, które pozwalają dotrzeć na dach.

Powszechnym środkiem do mycia jest woda demineralizowana, która umożliwia wyczyszczenie lekkich zabrudzeń od pyłu roślinnego oraz kurzu.

Nie powinno się używać zwykłej wody ze względu na zawarte w niej minerały i osadzający się kamień.

Przy cięższych zabrudzeniach trzeba bardziej się przyłożyć do umycia szczotką lub ręcznikami, przy czym jest to bardziej niebezpieczne dla naszej instalacji przy większym nacisku.

W takim wypadku lepiej sprawdzą się detergenty, środki czyszczące na bazie glikolu, które ułatwią pozbycie się cięższych zabrudzeń.

Nie należy używać myjek wysokociśnieniowych!

Po zakończeniu prac, panele powinno się wysuszyć ścierką z mikrofibry lub delikatną, gumową ściągaczką.

Produkty wspomniane w poradniku takie jak płyn do czyszczenia paneli PV na bazie glikolu jak i lance do czyszczenia z miękkim włosiem można znaleźć u nas w sklepie internetowym.


Produkty do czyszczenia paneli PV

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Dodaj opinię google

Podoba Ci się nasz wpis?

Wystaw nam opinię w Google!

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top