Kompresor spalinowy do piaskowania – jaki kompresor do piaskowania wybrać?
Sercem piaskarki i najważniejszym elementem jest właśnie kompresor spalinowy. To on decyduje o tym czy cały proces piaskowania będzie sukcesem, bez żadnych poprawek.
Piaskowanie jest to oczyszczanie strumieniem piasku elementów stalowych, drewnianych i innych, a także grawerowanie piaskiem pod ciśnieniem na szkle i metoda sodowania, czyli czyszczenie pod ciśnieniem, w którym czyściwem jest soda oczyszczona (Sodium Bicarbonate) NaHCO3 to tylko nieliczne zastosowanie technologii oczyszczania strumieniowego.
Do czyszczenia zabrudzeń (piaskowanie, sodowanie, śrutowanie) wykorzystywane jest natomiast ścierniwo, które wyrzucane jest sprężonym powietrzem w celu oczyszczania elementów z różnych zabrudzeń usuwając np. rdzę, naloty, smary i inne, z którymi nie radzą sobie tradycyjne metody czyszczenia powietrzni typu woda lub środki chemiczne.
Kompresor z separatorem wody czy bez?
Wychodzące sprężone powietrze jest podgrzane przez ciśnienie oraz przy wypuście powietrze to się skrapla przez zmianę ciśnienia.
W niektórych urządzeniach nie jest wskazana podwyższona temperatura wraz z drobinami pary, w tym celu sprężarkę musimy wyposażyć w chłodnicę końcową z osuszaczem.
Jakie ciśnienie do piaskowania?
Do piaskowania zwykle używa się specjalnego sprzętu nazywanego agregatem lub kompresorem do piaskowania, który jest wyposażony w odpowiednią sprężarkę. Ciśnienie, które jest potrzebne do piaskowania, zależy od rodzaju powierzchni, rodzaju piasku oraz urządzenia piaskującego.
W przypadku kompresora do piaskowania, zwykle stosuje się ciśnienie między 4,5 a 6,2 bar (65-90 PSI), ale w niektórych przypadkach może być potrzebne wyższe ciśnienie. Agregaty do piaskowania zwykle mają wbudowaną sprężarkę i pozwalają na regulację ciśnienia w zakresie od 4,5 do 8,3 bara (65-120 PSI).
Sprężarka do piaskowania powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju piasku oraz urządzenia piaskującego. W celu uzyskania najlepszych wyników i bezpiecznego użytkowania, zaleca się skonsultowanie się z producentem sprzętu oraz piaskiem, który będziesz używać, aby uzyskać zalecenia dotyczące właściwego ciśnienia.
Pamiętaj, że wysokie ciśnienie może być niebezpieczne, jeśli nie zostanie prawidłowo kontrolowane, dlatego ważne jest przestrzeganie wszystkich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa podczas piaskowania.
Tabela z dopasowanymi kompresorami spalinowymi Rotair i elektrycznymi ELGi odpowiednio do średnicy dyszy piaskarek
Oprócz kompresora trzeba jeszcze się jaka piaskarka do kompresora będzie używana. Poniżej można znaleźć odpowiednie kompresory do popularnych dysz.
Piaskarki 6 – 7 bar | średnica dyszy [mm] | model kompresora spalinowego |
mini piaskarki | 3 – 4 5 | VRK 16 lub EG11 7 bar VRK 20 lub EG11 7 bar |
piaskarki warsztatowe | 6 7 | MDVN 26 Eco 5 lub EG15 7 bar MDVN 32B lub EG18 7 bar |
piaskarki przemysłowe | 8 – 9 9 – 10 10 – 11 pow.11 | MDVN 46 Eco 5 lub EG26 7 bar MDVN 53 Eco 5 lub EG26 7 bar MDVN 83 Eco 5 lub EG45 7 bar MDVS 125 Eco 5 lub EG55 7 bar |
Jaką sprężarkę spalinową do piaskowania wybrać?
Sprężarki Rotair są jednymi z najpopularniejszych kompresorów do piaskowania ze względu na ich niezawodność, trwałość i wydajność. Rotair oferuje różne modele sprężarek, w tym kompresory spalinowe i śrubowe do piaskowania, które zapewniają wydajności od 1 m3 do 12 m3 przy ciśnieniach od 7 do 15 bar, dzięki czemu można dopasować sprężarkę do indywidualnych potrzeb piaskowania.
Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzonym i opłacalnym rozwiązaniem do piaskowania,
nasze sprężarki spełniają te wymagania.
Oferta kompresorów spalinowych do piaskowania
Podoba Ci się nasz wpis?
Wystaw nam opinię w Google!
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.