Hydrauliczne wciągarki kablowe stanowią niezastąpione narzędzie w przemyśle energetycznym, telekomunikacyjnym i budowlanym, gdzie pytanie „jaką wciągarkę wybrać?” jest bardzo często zadawane i warto dowiedzieć się więcej o rodzaju wciągarek i ich zastosowaniu, aktualnych trendach rynkowych czy też obowiązujących normach pracy maszyn spalinowych.
Jaką wciągarkę wybrać?
Wciągarki hydrauliczne są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach, gdzie istnieje potrzeba ciągnięcia ciężkich ładunków lub kabli i przewodów na długich dystansach. Są niezastąpione w sytuacjach, gdy konieczne jest precyzyjne kontrolowanie siły ciągnącej i zapewnienie płynnej i stabilnej pracy. Dlatego wybór odpowiedniej wciągarki hydraulicznej ma kluczowe znaczenie dla efektywności, a szczególnie bezpieczeństwa pracy.
Wciągarka hydrauliczna to urządzenie służące do ciągnięcia lin stalowych bądź syntetycznych. We wszystkich rodzajach wciągarek lina ciągnięta jest za pomocą silników hydraulicznych zasilanymi silnikami spalinowymi. Silniki hydrauliczne są siłownikami, zamieniającymi ciśnienie hydrauliczne i przepływ cieczy na moment obrotowy i rotację kabestanów.
Rodzaje wciągarek do ciągnięcia kabli i przewodów
Podstawową kryteriom jaką wciągarkę wybrać jest oszacowanie potrzeb dotyczących rodzaju pracy mocy i wydajności. W tym celu należy wziąć pod uwagę parametry takie jak udźwig, prędkość ciągnięcia, długość kabla, a także charakterystykę terenu i ewentualne przeszkody.
Jeśli chodzi o powszechnie stosowane wciągarki to najpopularniejsze są modele z napędem hydraulicznym, który zasilany jest silnikiem spalinowym. Najczęściej stosowanym w tym sektorze jest silnik wysokoprężny ze względu na swoją moc, oszczędność oraz duży moment obrotowy.
Przewoźne wciągarki do wciągania kabla, rurociągów i różnego rodzaju przewodów możemy podzielić na 3 grupy:
Wciągarki do linii kablowych
Wciągarki do linii kablowych służą do ciągnięcia kabli i rurociągów za pomocą liny stalowej nawiniętej na szpulę, która znajduje się wewnątrz wciągarki.
Stosuje się takie rozwiązanie w związku z ograniczonymi odległościami układanych kabli i rurociągów. Zwykle są to odległości zwykle do 1000m i w taki sposób projektuje się wciągarki kablowe wyposażone w automatyczne zwijarki. Ich moc w zależności od potrzeb może sięgać nawet do 60-80 Ton.
Lina zamontowana wewnątrz maszyny ułatwia jej przemieszczanie i operacje rozwijania również w trudnych terenach i ciasnych miejscach zatłoczonych miast.
Wciągarki do linii napowietrznych
Wciągarki napowietrzne ze względu na specyfikę robót do jakich są wykorzystywane posiadają szybki montaż bębnów kablowych na zewnętrznym ramieniu z automatyczna zwijarką. Takie rozwiązanie jest idealnym dla prac, w których ciągnięcie liny odbywa się na duże odległości.
Ramiona do montażu szpuli kablowej na zewnątrz wciągarki pozwalają na szybka wymianę bębna i wielokrotne łączenie lin w celu ich wydłużenia. Jest to bardzo istotne głównie w pracach przy montażu przewodów średniego i wysokiego napięcia, a także po użyciu odpowiedniej przystawki ciągnięcia kabli na duże odległości.
System zaprojektowany jest tak, aby lina nawijana na szpulę była układana równomiernie.
Wciągarki serwisowe
Wciągarki serwisowe różnią się konstrukcją i wyposażeniem, zaprojektowane są specjalnie do prac serwisowych i pomocniczych. Wciągarki serwisowe zaprojektowane są w taki sposób, że lina nawijana jest bezpośrednio na bęben zainstalowany na wciągarce. Taki typ wciągarek nazywamy bębnowymi.
Cała siła z którą ciągnięta jest lina znajduje się na bębnie, co powoduje zaciskanie się liny na bębnie dlatego nie jest wskazane ciągnięcie lin z dużą mocą. Zgodnie z fizyką, z każdym zwojem nawijanej liny zmienia się również siła ciągniętej liny ponieważ zmienia się średnica zewnętrzna ciągnącego bębna.
Dużą zaletą tego rozwiązania są niewielkie wymiary maszyny jej waga i mobilność. Używane są zwykle do przeciągania ciężkich lin dużych średnic lub np. przy wciąganiu materiałów na słupy wysokiego napięcia. Do tego typu prac niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie hamulca negatywnego.
Zabezpieczenie takie uruchamiane jest automatycznie przy uszkodzeniu układu hydraulicznego przy zatrzymaniu pracy lub np. pęknięciu węża i zatrzymuje rozwijanie liny z kabestanu.
Wyobraźmy sobie jak dramatyczny w skutkach może być wypadek, kiedy wciągamy materiał o wadze 200-300kg na słupy wysokości nawet 70m i uszkodzi się maszyna bez odpowiednich zabezpieczeń.
Nie wiesz jak dopasować moc wybranej wciągarki?
Sprawdź następny artykuł i dobierz odpowiednią maszynę do swojego projektu!
Jak dopasować moc wciągarki hydraulicznej?
Podoba Ci się nasz wpis?
Wystaw nam opinię w Google!
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.