Jaki Kompresor kupić

Podejmując decyzję o zakupie kompresora, zastanawiamy się , jaki kompresor kupić i jaki kompresor będzie najlepszy oraz zapewne jakiej firmy kompresor kupić. W tym celu musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań i mieć świadomość jaki sprzęt będzie nam najlepiej służył ze względu na parametry użytkowania oraz koszty eksploatacji, a m.in.:

  • kompresor zasilany silnikiem spalinowym , czy zewnętrznym zasilaniem np. z koparki lub innej maszyny
  • kompresor mobilny , stacjonarny, czy transportowany na pojeździe
  • co ma zasilać sprężarka,
  • czy niezbędna chłodnica z osuszaczem
  • jakie jest zapotrzebowanie wydajności i ciśnienia zasilanego urządzenia

Aby pomóc Państwu w wyborze kompresora śrubowego do posiadanych maszyn tworzymy narzędzie, które niebawem wstawimy na naszej stronie. Poniżej podajemy kilka najważniejszych informacji na temat kompresorów.

Budowa śruby sprężającej w kompresorach śrubowych

Śruba tłocząca zastosowana w sprężarkach jest rodzajem maszyny, której działanie polega na sprężaniu powietrza poprzez zmniejszanie przestrzeni między pracującymi śrubami od otworów ssawnych. Aby uzyskać wysoką sprawność, musimy zadbać o precyzyjną i bardzo wysoką szczelność pomiędzy obiema śrubami a śrubami i obudową.

Konstrukcja śruby jest tak mało awaryjna ze względu na swoją prostotę i zupełny brak wibracji niszczący elementy mocowania, dzięki temu mogą być pozbawione amortyzacji , a w szczególności śruby wolnoobrotowe jakie zostały skonstruowane przez firmę Rotair.

Sprężarki śrubowe znalazły swoje zastosowanie niemalże w każdej branży, a głównie w budowlanej i kolejnictwie. Tym samym zastąpiły hałaśliwe sprężarki tłokowe. Sprawdzają się również w instalacjach przemysłowych, głównie jako urządzenie dostarczające do instalacji sprężone powietrze, ponadto opatentowane przez Rotair Śruby stosowane są również w kolejnictwie w hamulcach pociągów jak np. w pociągu Pendolino.

Do tego typu prac niezbędne są kompresory, których parametry dobieramy do wymagań maszyny jaką chcemy używać, dlatego też należy się zapoznać z zasada działania i różnicami w modelach kompresorów.

Sprężarki śrubowe ( inaczej kompresory sprężonego powietrza )dzielimy na 2 podstawowe rodzaje :

  • sprężarki bezolejowe,
  • sprężarki olejowe,

Sprężarki bezolejowe – stosowane głównie w medycynie i farmacji ze względu na warunki w których nie jest akceptowana nawet najmniejsza cząstka oleju .

Sprężarki olejowe

Kompresory te sprężają powietrze za pomocą wirników zwanych śrubą, które pracują w oleju hydraulicznym . Powietrze wyrzucane jest pod ciśnieniem wraz olejem , który w kolejnym etapie jest odseparowywany od powietrza. W kompresorach Rotair zastosowany jest system 2 stopniowy eliminujący olej w standardowym wyposażeniu na poziomie 99,8 % , a wydostające się cząstki oleju są dodatkowym smarowaniem układów maszyn. Można również zastosować jako opcję dodatkowe filtry, które niemal w 100% odseparują powietrze . Wychodzące sprężone powietrze jest podgrzane i zawiera cząsteczki pary, które w niektórych urządzeniach nie są wskazane, w tym celu sprężarkę możemy wyposażyć w chłodnicę końcową z osuszaczem. W drodze separacji cyklonowej oraz filtracji i osuszaniu są one usuwane. Tak wyposażoną sprężarkę możemy używać bez żadnych obaw do zasilania szczególnie piaskarek, wdmuchiwarek i każdego innego urządzenia budowlanego jak maszyny przeciskowe typu krety, wiertnice lub młoty udarowe.

Zaletą kompresorów śrubowych jest energooszczędność, wydajność i niezawodność pracy, co jest niezwykle ważne w codziennym stosowaniu. Precyzyjne sterowanie pozwala automatyczną regulacje przepływu i kompresji zużywanego powietrza oszczędzając w ten sposób energię i awaryjność.

Sprężarki śrubowe są stosowane w urządzeniach produkcyjnych, jak również w warsztatach, laboratoriach i wszędzie tam gdzie jest niezbędna duża i stabilna ilość sprężonego powietrza. Przemysł , w którym znajdują zastosowanie to : maszynowy, lotniczy, petrochemiczny, elektroniczny, morski, metalurgia, spożywczy.

Kompresory do piaskowania – oczyszczanie strumieniowe

Piaskowanie jest to oczyszczanie strumieniem piasku elementów stalowych, drewnianych i innych, a także grawerowanie piaskiem pod ciśnieniem na szkle i metoda sodowania, czyli czyszczenie pod ciśnieniem, w którym czyściwem jest soda oczyszczona (Sodium Bicarbonate) NaHCO3 to tylko nieliczne zastosowanie technologii oczyszczania strumieniowego .

Do czyszczenia zabrudzeń (piaskowanie, sodowanie, śrutowanie) wykorzystywane jest ścierniwo, które wyrzucane jest sprężonym powietrzem w celu oczyszczania elementów z różnych zabrudzeń  usuwając np. rdzę, naloty, smary i inne, z którymi nie radzą sobie tradycyjne metody czyszczenia  powietrzni typu woda lub środki chemiczne

Kompresory do maszyn przeciskowych / kretów.

Maszyny przeciskowe zwane potocznie kretami zasilane są za pomocą sprężonego powietrza, wiec do ich użytkowania niezbędne są sprężarki zwykle o ciśnieniu roboczym 7 bar . Aby dobrać odpowiednią wielkość kompresora należy zapoznać się z parametrami i wymaganiami posiadanej maszyny przeciskowej . Maszyny tego typu wymagają smarowania elementów ruchomych, dlatego też oprócz kompresora niezbędna jest smarownica zapewniająca dostarczanie odpowiedniej ilości smaru do środka maszyny przeciskowej. Przy wyborze kompresora do zasilania maszyny przeciskowej należy zwrócić szczególna uwagę na zapotrzebowanie kreta w przepływ powietrza. Jeśli przepływ będzie zbyt mały, to maszyna przeciskowa nie będzie miała dość siły, aby wykonać swoje zadanie.

Aby pomóc Państwu w wyborze kompresora śrubowego do posiadanych maszyn umieściliśmy tabele ułatwiające ich dobór wraz z linkami do odpowiedniego modelu . Niebawem przedstawimy również porównanie z konkurencyjnymi markami jak np. Compair, Kaesser, Atlas Copco.

Maszyny do pisakowania i sodowania – kompresory z chłodnicą końcową

Piaskarki  6-7barśrednica dyszy [mm]model kompresora 
mini piaskarki3-4VRK 120
5VRK200
piaskarki warsztatowe 6MDVN 26K
7MDVN 31K
piaskarki przemysłowe8 -9MDVN 46K
9 -10MDVN 53K
10-11MDVN 82KH
pow.11MDVS 120

Kompresory do maszyn przeciskowych

model maszynyśrednica przecisku [mm]przepływ powietrza [l/min]model kompresora 
K55551,10VRK 120
K65651,20VRK 120
K75K751,80VRK200
K75S751,80VRK200
K95S952,50MDVN 26K
K130S1303,00MDVN 31K
K160S1603,60MDVN 37K
K180S1805,00MDVN 53K
inne modele pow. 190mm 7,00MDVN 82KH