Mycie paneli fotowoltaicznych. Jak i czym myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych, czy jest to konieczne?

 

mycie paneli fotowoltaicznych
picture:publicdomainvectors.org

W sieci można spotkać dziesiątki zapytań dotyczących praktyki mycia paneli fotowoltaicznych, wiele z nich niestety niewiele odpowiada na ważne pytania.

Większość artykułów, które można znaleść w sieci na temat poprawy kondycji instalacji fotowoltaicznej i jej konserwacji nie mają pokrycia z rzeczywistością.

Od początku firmy fotowoltaiczne wmawiały klientom, że “nie potrzebują mycia“, “po co jak pada deszcz?“, “do nich nic nie przywiera“…

W tym artykule postaramy się sprawdzić powyższe argumenty oraz zapoznamy się z faktami.

Porównamy również produkty konkurencyjne, które można bez problemu kupić w sklepach internetowych. Ich właściwości oraz sposoby użycia.

Fakty i mity czyszczenia fotowoltaiki

 

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Osady, które pojawiają się przez smog, kurz unoszący się z dróg, pylenie roślin oraz inne osady mogą pogorszyć ilość wytwarzanego prądu w domowej instalacji o około 15%!

Dochodzą do tego liście, ptasie odchody oraz inne organiczne zabrudzenia potrafią zmniejszyć produkcje o kolejne 10-20% w zależności o wielkości zabrudzenia. Według businessinsider.com.pl nawet do 42%!

Sam deszcz nie zmyje zabrudzeń, a może zacząć działać jak katalizaor zabrudzeń. Po dłuższym zaniedbaniu instalacji może pojawić się mech oraz różnego typu porosty, które utrudnią panelom pracę, a nawet je uszkodzą.

W czasach gdzie ceny energii za kW od początku roku 2022 zostały powiększone o 37%, a koszt dystrybucji o 8%

Sprawia to, że przeciętny użytkownik, może tracić dziesiątki złoty jak nie pare set złoty miesiecznie, nie mówiąc o ryzyku uszkodzenia instalacji poprzez zalegającą tam wodę.

Dodatkowo osoby, które posiadają dopasowaną rozmiarowo “domową elektrownię” przy najbliższych zmianach z dniem 1 kwietnia 2022 zasad dot. magazynowania energi elektrycznej mogą zacząć dopłacać do domowej elektrowni słonecznej.

Zatem odpowiadając na pytanie – Tak, trzeba myć panele fotowoltaiczne jeśli chcemy zachować fabryczną wydajność oraz zmniejszyć ryzyko pogorszeniu się ich stanu.

 

Co ile myć panele fotowoltaiczne?

brudne panele fotowolotaicznesource:shutterstock.com

Według zaleceń firm specjalistycznych myjących panele, powinno się myć instalacje minimum 2-3 razy w roku.

Zyskasz w ten sposób większą wydajność swojej instalacji, w porównaniu z zabrudzonymi panelami.

Dobra konserwacja paneli potrafi znacząco wydłużyć interwały mycia solarów oraz ich okres eksploatacji.

 

Mycie paneli fotowoltaicznych – czym je umyć? 

Sprzęt do czyszczenia paneli potrafi kosztować dzisiątki tysięcy złoty!

Najtańsze lancę do czyszczenia można znaleść za ponad tysiąc złoty w sklepie internetowym przy wysyłce z Chin.

Spora część osób zwraca się w takich wypadkach do specjalistycznych firm zajmujących się takimi usługami.Czyszczenie instalacji produkującej 4 kW energi kosztuje od 150 do 300 zł.

Większość ludzi decyduje się wtedy na samodzielne mycie paneli nabywając specjalistyczne płyny do mycia fotowoltaiki.

Mycie paneli fotowoltaicznych wiąże się z niebiezpieczeństwem, sugerujemy naszym klientom detalicznym korzystanie z usług zawodowców.

 

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych, bez znaczenia gdzie się znajdują powinny zostać odłączone przed przystąpieniem do mycia.

Upewnij się, czy panele są chłodne! – mycie nagrzanych może być szkodliwe jeśli używa się detergentów, których związki chemiczne pod wpływem ciepła się ulatniają.

Dodatkowo nagrzane panele mogą pękać, ulec zniszczeniu pod wpływem różnicy temperatur! Taki panel fotowoltaiczny nadaje się tylko do wymiany.

Jeśli posiadasz instalację na dachu, zachowaj szczególne środki ostrożności!

Najlepszym wyjściem jest używanie długiej lancy z doprowadzeniem płynów oraz delikatną szczotką z włosiem nylonowym lub innymi, które nie rysują powierzchni paneli oraz gąbki, które pozwalają dotrzeć na dach.

Powszechnym środkiem do mycia jest woda demineralizowana, która umożliwia wyczyszczenie lekkich zabrudzeń od pyłu roślinnego oraz kurzu.

Nie powinno się używac zwykłej wody ze względu na zawarte w niej minerały i osadzający się kamień.

Przy cięższych zabrudzeniach trzeba bardziej się przyłożyć do umycia szczotką lub ręcznikami, przy czym jest to bardziej niebezpieczne dla naszej instalacji przy większym nacisku.

W takim wypadku lepiej sprawdzą się detergenty, środki czyszczące na bazie glikolu, które ułatwią pozbycie się cięższych zabrudzeń.

Nie należy używać myjek wysokocisnieniowych!

Po zakończeniu prac, panele powinno się wysuszyć ścierką z mikrofibry lub delikatną, gumową ściągaczką.

 

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne powinny być sprawdzane conajmniej raz na 5 lat. 

Sprawdzać należy moduły, zabezpiezczenia prądu stałego/zmiennego, okablowania i falowników oraz wszelkich pomiarów kontrolnych tras AC/DC.

Dodatkowo, niektóre koncentraty do czyszczenia wraz z ze zwykłą wodą mogą przewodzić prąd! Zapoznaj sie ze skladem preparatów, których zamierzasz używać!

Powinniśmy unikać takich produktów bez specjalistycznego sprawdzenia uprzednio instalacji.

Polecamy preparaty, które mogą wydłużyć czas eksploatacji instalacji poprzez dodatkowe właściwości detergentów o wartstwy hydrofobowe oraz antystatyczne.

 

Który produkt do mycia fotowoltaiki wybrać?

Osoby szukające produktów do czyszczenia fotowoltaiki czy też kolektorów słonecznych mogą znaleść parenaście pozycji na Allegro czy w sklepach dedykowanych fotowoltaice.

Pozwoliliśmy sobie porównać właściwości produktów, które można znaleść na Internecie, odnosząc się do ich właściwości, bezpieczeństwa użytkowania z dbałością o ekologię.

Nie zapomnijmy, że wg. wymogów Unii Europejskiej należy używac odzieży ochronnej podczas używania produktów chemicznych, z którymi mamy bezpośredni kontakt – zalecamy przestrzegania tego wymogu.

Niektóre produktu działają bardziej toksycznie lub mniej powodując podrażnienia skóry oraz oczu nawiązując do tabeli. 

jaki płyn do paneli fotowoltaicznych wybrać

Od niemal dekady staramy się oferować naszym klientom najlepsze produkty z możliwych przy zachowaniu uczciwej ceny wyjściowej z topową jakością.

Dlatego od niedawna jako polski dystrybutor płynów i smarów włoskiej produkcji, nie mogło zabraknąc wszechstronnego produktu do mycia i konserwacji paneli fotowoltaicznych Carima Green Glass, które można  znaleść w naszym sklepie oraz u naszych przedstawicieli, partnerów handlowych. 

Dla osób i firm zainteresowanych współpracą, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują powerenergy.com.pl; Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.
Amin Power Energy