Maszyny do przecisków, krety

Urządzenia pneumatyczno-udarowe typu „kret”są niezastąpione przy bezwykopowym układaniu rur każdego rodzaju i przeznaczenia.

Jaką maszynę przeciskową, kreta wybrać?

Maszynę przeciskową należy dobrać ściśle do wykonywanej pracy. Głównym parametrem jest średnica wykonywanego przecisku lub rodzaju średnic rur, które instalujemy. W tym celu należy zastanowić się jakie maksymalne średnice rur będziemy montować, aby nie zakupić ani zbyt małej maszyny, ponieważ będzie problem z wykonaniem większych przecisków , ani zbyt dużej, bo jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Do każdej maszyny należy dobrać sprężarkę z odpowiednimi przepływem powietrza i ciśnieniem roboczym 7 bar. Im większa maszyna przeciskowa, tym jest większe zapotrzebowanie na powietrze. Jeśli będzie zbyt mała ilość dostarczonego powietrza, to nie wykorzystamy w pełni mocy kreta lub nie będzie wręcz możliwości pracy.

Poniżej przedstawiamy tabelę jakie kompresory są dedykowane do średnic maszyn przeciskowych. Do każdej maszyny dedykowane są również akcesoria, zwiększające jej funkcjonalność. Maszynę przeciskową można wyposażyć między innymi w poszerzacz, inaczej zwany kalibratorem. Pozwala on na wykonanie przecisku o średnicy znacznie większej, niż średnica samej maszyny. Poniższa tabela ilustruje, jakie średnice przecisku można uzyskać przy pomocy poszczególnych kretów. Należy przyjąć i pamiętać, że ostateczna średnica przecisku, po przejściu kreta, nieco się zmniejszy na skutek rozprężenia się gleby, zagęszczonej w wyniku przejścia kreta i zależna jest od rodzaju gleby i stopnia jej zagęszczenia.

Przy wyborze najodpowiedniejszej maszyny, musimy ocenić, jakie średnice będziemy wykonywali najczęściej. Jeśli dla przykładu, najczęściej będą wykonywane przepusty o średnicy 130 mm, a sporadycznie (naszym zdaniem nie więcej niż 10% wykonywanych robót) większe średnice, najbardziej uzasadnionym ekonomicznie będzie wybór MAX K130S wraz z odpowiednim poszerzaczem. Musimy pamiętać, że wykonanie poszerzonego otworu, wiąże się z koniecznością dwukrotnego przejścia kretem. To znaczy że najpierw należy wykonać przecisk przy pomocy samego kreta, a potem tym samym torem puścić maszynę uzbrojoną w poszerzacz. To wydłuża nam czas wykonania pracy, ale redukuje koszty, jakie musielibyśmy ponieść, decydując się na dodatkowy zakup większego kreta.
Jeśli natomiast w przyszłości, pojawi się coraz więcej prac związanych z wykonywaniem większych średnic przecisku, zakup większej maszyny staje się ekonomicznie uzasadniony. Większa maszyna pozwoli na szybsze wykonanie (w jednej operacji) przecisku o większej średnicy, których będziemy mieli coraz więcej. Natomiast mniejsza, zakupiona wcześniej K130S, będzie wykorzystywana tylko do mniejszych przecisków. Oznaczenie maszyny Terma jest jednocześnie jej średnicą, czyli maszyna MAX K130S ma średnicę 130 mm. I taką średnicę otworu można wykonać tą maszyną, bez korzystania z dodatkowych akcesoriów.

Podobnie wygląda to przy wyborze maszyny do bezpośredniego wciągania rur PE/PVC. W poniższej tabeli przestawiono typowe średnice rur PE/PVC oraz maszyny dedykowane dla danej średnicy.  

PE-Rohre mit einer hammer moles ziehen


Kolorem CZERWONYM oznaczono średnice rur, które można instalować korzystając jedynie z odpowiedniej tulei do wciągania rur, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki.

Kolorem SZARYM oznaczono średnice rur, do których wciągnięcia będziemy potrzebowali nie tylko samej tulei do wciągania lub specjalnej wkrętki holującej, zamontowanej w miejsce standardowej wkrętki, ale także odpowiedniego kalibratora. Rury PE/PVC o średnicach od 25 do 40 mm można wciągać ręcznie, uprzednio wykonawszy przecisk. Do wciągania takich średnic służy Końcówka do ręcznego wciągania rur. Krety są urządzeniami przeciskowymi uniwersalnymi. To oznacza, że można przy ich pomocy instalować rury z PE/PVC oraz wbijać rury stalowe.

W poniższej tabeli przedstawiono możliwości poszczególnych maszyn w zakresie wbijania rur stalowych.

Jak widać, im większa maszyna, tym większe możliwości. Należy jednak pamiętać, że większe maszyny oznaczają większe trudności z manewrowaniem cięższą maszyną podczas prac. Aby ułatwić sobie realizację przecisku, należy stosować maszynę o rozmiarze dostosowanym do wielkości danej instalacji. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gruntu oraz długość wbijanej rury. W jednym przypadku K130S doskonale sobie poradzi z wbiciem rury o średnicy 323 mm i długości 20 metrów. A w innym miejscu, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi warunkami gruntowymi, dopiero maszyna większej średicy, pozwoli na sprawną realizację podobnego zadania. Mniejsza maszyna też upora się z tą instalacją, ale proces wbijania będzie trwał zdecydowanie dłużej. Pamiętajmy jednak, że w realizacji jakichkolwiek prac metodą przecisku, najważniejsza jest celność samej maszyny (w przypadku wciągania PE/PVC lub samodzielnego przecisku) oraz właściwe przygotowanie związane z celowaniem i nadaniem kierunku maszynie lub/i wbijanej rurze stalowej.

Poniżej tabela z dedykowanymi kompresorami do maszyn przeciskowych oraz link do pobrania karty z danymi technicznymi maszyn z naszej oferty .

model maszyny przeciskowejśrednica przcisku [mm]przepływ powietrza [l/min]model kompresora 
K55551,10VRK 120
K65651,20VRK 120
K75K751,80VRK200
K75S751,80VRK200
K95S952,50MDVN 26K
K130S1303,00MDVN 31K
K160S1603,60MDVN 37K
K180S1805,00MDVN 53K
inne modele pow. 190mm 7,00MDVN 82KH

Charakterystyka maszyn przeciskowych Terma do pobrania w PDF .

Dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup kompletu maszyny przeciskowej wraz z kompresorem oferujemy rabat na całość w wysokości 7%

Amin Power Energy